Otkrivamo: zašto pekari zarađuju i 10 puta više nego prije

Objavljeno, 14. veljače 2025. Naše priče
# Foto: DANICA.HR / ILUSTRACIJA / Mlinar više neće smjeti raditi nedjeljom
AUTOR
Robert Mihaljević

Danas je bojkot svih pekarnica zbog neopravdanog i brutalnog dizanja cijena peciva, bureka i ostalog.

To je prava prigoda da vas podsjetimo na naš tekst iz rujna prošle godine o zaradi pekarske industrije u Hrvatskoj. U nastavku ga prenosimo u cijelosti (vodite računa da se brojke odnose na 2023. godinu).

10 najvećih

/POČETAK/ Pekarske tvrtke u Hrvatskoj ostvarile su predlani rekordnu dobit, najvišu u povijesti poslovanja. Ukupna neto dobit tvrtki iznosila je blizu 52 milijuna eura, što je čak pet puta više nego prethodne godine.

Istodobno, prosječna neto plaća svih zaposlenih u branši bila je 755 eura, a to je 11,5 posto više nego predlani. Ukupno je u pekarskoj i slastičarskoj industriji u Hrvatskoj bilo zaposleno blizu 14.800 ljudi, odnosno 150 više.

Prema prihodima, među top 10 najvećih pekarskih tvrtki su Mlinar Zagreb, Pan-pek Zagreb, Pekar Tomo Vinkovci, Pekar d.o.o. Vinkovci, Klara Zagreb, Robin Križevci, Bobis Split, Pekara Dubravica Zagreb, Don don Donja Zelina i Babić pekara Split.

Profit pekarskih tvrtki (2023/2022)

DUBRAVICA3,7 mil. eura+6%
BOBIS3,66 mil. eura+1050%
DON DON3,5 mil. eura+288%
MLINAR3,3 mil. eura+200%
KLARA2,7 mil. eura+718%
BABIĆ pekara1,9 mil. eura+216%
Pekar TOMO1,4 mil. eura+833%
PEKAR d.o.o.1,3 mil. eura+348%
Izvor: Financijska agencija, podaci za 2023. godinu

Prema zaradi, najvišu neto dobit 2023. su imali Pekara Dubravica (3,7 milijuna eura), Bobis (3,66 milijuna), Don don (3,5), Mlinar (3,3) i Klara (2,7 milijuna eura).

Cijena brašna

Prodaja pekarskih i slastičarskih proizvoda u maloprodaji predlani je iznosila oko 726 milijuna eura, što je otprilike 3 posto manje nego godinu ranije. No, kako je onda neto dobit bila pet puta veća nego predlani?

Odgovor na to pitanje vrlo je jednostavan. Predlani je, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, došlo do osjetnog pada cijena pšenice i brašna u Hrvatskoj. Prema podacima u rujnu 2023. godine, cijena pšenice na godišnjoj je razini bila pala za trećinu, a brašna za gotovo 40 posto.

To znači da je pekarska industrija tijekom 2023. imala osjetno niže troškove sirovina nego godinu ranije. No, maloprodajne cijene zbog toga nisu padale. I tu je sva mudrost činjenice da su pekari pretprošle godine zaradili pet puta više.

I još nešto: Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja lani je otkrila kako su marže u trgovačkim lancima najviše upravo na pekarskim proizvodima – iznose više od 37 posto. Na koncu, isti podaci otkrivaju i kako su marže na pekarske proizvode lani bile nešto veće nego predlani.

Cijene pšenice i brašna, dakle, značajno padaju nakon velike krize i brutalnog rasta tijekom 2022. godine, a zarada pekarske industrije svejedno drastično raste. Tijekom 2022. su nemilosrdno dizali cijene kruha i peciva zbog rasta inputa, ali 2023. ih nisu spuštali unatoč padu cijena brašna i pšenice.

Gule nas jer mogu – to je jedini zaključak koji se može izvući iz ovih poslovnih brojki. Ali, neka je nama Vlada ograničila cijene brašna u dućanima na 0,80 eura, u situaciji dok cijena brašna na tržištu pada 40 posto. /KRAJ/

Pametnom dosta

Na koncu, evo i friške usporedbe kretanja cijena pekarskih sirovina ove 2025. godine. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, prošli je tjedan veleprodajna cijena kilograma pšenice na tržištu RH iznosila 0,24 eura.

To je, doduše, 39 posto više nego isti tjedan lani, ali i 18 posto manje nego u istom tjednu predlani (2023. godina), kad je pekarska industrija ostvarila najveću dobit u povijesti.

Kad je riječ o glatkom brašnu, kilogram je u veleprodaji protekli tjedan iznosio 0,39 eura. To je pet posto više nego isti tjedan prošle godine, ali i 28 posto manje nego u istom tjednu 2023. godine. Pametnom dosta.


Tagovi: BOBIS BRAšNO DOBIT DON DON DUBRAVICA KLARA KRUH MLIN I PEKARE MLINAR PEKARI PEKARNICA PROFIT PšENICA ZARADA

NEDAVNO OBJAVLJENO