Nogometaš i okorjeli prevarant tek izašao iz zatvora, pa opet u problemu

Objavljeno, 09. listopada 2024. Naše priče
# Foto: NK BJELOVAR / Marin Jakšinić u vrijeme dok je igrao za NK Bjelovar
AUTOR
Robert Mihaljević

Poznati nogometaš i prevarant tek je izašao iz zatvora, pa zaradio još jednu optužnicu zbog koje bi se lako mogao vratiti iza rešetaka.

Riječ je o Marinu Jakšiniću (35) iz Cepidlaka kod Križevaca, bivšem nogometašu koprivničkog Slavena Belupa i kontroverznom mešetaru žitaricama te sinu još kontroverznijeg poduzetnika Dražena Jakšinića koji također ima priličnih problema sa zakonom.

Marin je zbog ranije prijevare u gospodarskom poslovanju služio zatvorsku kaznu od 29. svibnja do 17. srpnja ove godine u zatvorima u Bjelovaru i Turopolju. Sad ga se tereti da je lani u svibnju prevario poljoprivrednika iz Bačevca kod Virovitice od kojeg je preuzeo 25 tona kukuruza kojeg nikad nije platio.

Mlada direktorica

Kukuruz je vrijedan oko 6000 eura. Uz Jakšinića, optuženi su i tadašnja direktorica njegove tvrtke Agromax Marinela J. (27) te sama tvrtka. Poljoprivredniku Mladenu Ivancu su obećali platiti kukuruz u roku od 48 sati od preuzimanja, ali do danas to nisu učinili pa ih je prijavio policiji.

Tijekom istrage Marin i Marinela nisu željeli iznositi obranu te su se branili šutnjom. Agromax je prije tog posla bio u višemjesečnoj blokadi pa je jasno da nije bilo namjere da se taj kukuruz plati. Tužitelji za Jakšinića traže osam mjeseci bezuvjetnog zatvora, a za mladu direktoricu šest mjeseci uvjetno.

Nedavno je naš portal objavio presudu prema kojoj je poduzeće Beštek poljoprivreda iz Kuštana kod Svetog Ivana Žabna dužna slovenskoj tvrtki Trgovine MS platiti 15.660 eura za isporučene 54 tone pšenice koju su Slovenci platili 290 eura po toni.

Beštek poljoprivreda i njezin direktor Alen Beštek Smajilović branili su se na sudu kako je “cijeli poslovni odnos inicirao Marin Jakšinić iz Cepidlaka i dogovor je bio da će prijevoz pšenice obaviti Jakšinić, s čime se slovenska tvrtka suglasila”.

Prevario i Nikolu

“Mi smo predali dogovorenu količinu pšenice Marinu Jakšiniću radi otpreme u Sloveniju, ali on očigledno tu pšenicu nije predao kupcu”, branili su se na suđenju iz Bešteka.

No, sudac je takvu obranu odbacio kao neosnovanu te im je naložio da Slovencima plati 15.660 eura plus kamate i podmiri oko 1500 eura troškova postupka.

Nakon tog teksta portalu Danica javio se poduzetnik Nikola Šinjor iz Kloštra Ivanića koji tvrdi kako je i on izigran u poslu sa pšenicom, a spominje iste aktere – Bešteka i Jakšinića.

On kaže kako ga je kontaktirao Marin Jakšinić koji je od njega htio kupiti pšenicu pa je preko Bešteka tvrtki Jakšinić 29. kolovoza isporučeno 30.140 kilograma uz dogovorenu cijenu od 210 eura po toni. Jakšinić je kasnije tražio još, ali Šinjor mu nije htio dati sve dok ne plati prvu pošiljku.

Donio 2600 eura

Izmotavao se u više navrata problemima s naplatom u Sloveniji i drugim bedastoćama, a iz tvrtke Jakšinić su nam odgovorili kako s time nemaju nikakve veze jer Marin nije njihov zaposlenik. O svemu smo obavijestili i policiju.

Kad smo zaprijetili da ćemo ga prijaviti, Marin je donio 2600 eura te obećao isplatiti i ostatak, ali to nikad nije učinio. Zato smo podnijeli i tužbu mjerodavnom sudu za iznos preostalog duga”, ispričao nam je Nikola Šinjor.

Kaže kako je čuo da se sličan slučaj dogodio i vlasniku pšenice iz Štefanja. Našem se portalu, ističe on, javio kako bi upozorio druge ljude da dobro pripaze kad sklapaju poslove s Beštekom i Jakšinićem. Da ne ostanu bez novca ili pšenice.

Inače, prije desetak godina i ludbreški su poljoprivrednici optuživali tvrtku Jakšinić da im je ostala dužna oko pola milijuna kuna za predanu pšenicu koja je bila uskladištena u silosima Agroludbrega. Slučajem se bavila i policija, nije poznato kako je sve završilo.

Šest postupaka

Tadašnji vlasnik tvrtke Dražen Jakšinić (Marinov otac) prije tri je godine osuđen na godinu dana bezvujetnog zatvora zbog višemilijunske štete koju je ta tvrtka počinila dobavljačima. Presuđeno je da Agrokor trgovini mora vratiti 11,7 milijuna kuna, a Chromosu 40.000 kuna plus kamate.

Osim tog slučaja, kako smo doznali, protiv Dražena Jakšinića tih je godina bilo u tijeku čak šest kaznenih postupaka na Općinskom sudu u Koprivnici i Županijskom sudu u Bjelovaru, i to zbog različitih sumnji u gospodarski kriminal.

Izvorna obiteljska tvrtka Jakšinić d.o.o. u međuvremenu je propala, a kasnije je otvorena nova istog naziva – prvo kao j.d.o.o., a kasnije kao klasični d.o.o. – čiji je osnivač i direktor Antonio Jakšinić, mlađi sin posrnuloga gazde Dražena.

Ta je tvrtka lani ostvarila 1,31 milijun eura te neto dobit od oko 101.000 eura. Imaju devet zaposlenih, navodi se u izvještaju Financijske agencije.


Tagovi: AFERA AGROMAX CEPIDLAK DRAžEN JAKšINIć JAKšINIć KRIZEVCI KUKURUZ MARIN JAKšINIć PREVARANT PšENICA TREMA ZATVOR

NEDAVNO OBJAVLJENO