Podravka je protekli tjedan bila najsjajnija zvijezda na Zagrebačkoj burzi – rastom cijene, ali i prometa.
U samo četiri radna dana dionica Podravke narasla je čak 14 posto te se u petak zaustavila na 117,50 eura. To je 14,50 eura više nego na kraju pretprošlog trgovinskog petka. Usporedbe radi, dionički indeks Crobex – u čijem je sastavu i Podravka – u istom je tjednu rastao za skromnih 1,9 posto.
Tržišna vrijednost Podravke je, dakle, u samo četiri dana povećana za 103 milijuna eura, odnosno 778 milijuna kuna. U utorak je u jednom trenutku cijena dionice bila čak 127 eura!
Zbog velikog rasta cijene dionice Zagrebačka je burza zatražila i službeno očitovanje koprivničke kompanije te je pokrenula dražbu uravnoteženja.
“Nisu nam poznate nikakve nove okolnosti ili činjenice koje utječu ili bi mogle utjecati na cijenu dionica uvrštenih na uređeno tržište, a da ne proizlaze iz informacija koje su općepoznate ili koje su ranije dostavljene Zagrebačkoj burzi“, odgovorili su iz Podravke.
Neobično je, međutim, bilo to da je sama Podravka tog utorka odlučila za svoj trezor kupiti čak 870 vlastitih dionica, i to po povijesno najvišim cijenama.
„Podravka obavještava da je 20. lipnja stekla 870 vlastitih dionica, a 21. lipnja još 100 vlastitih dionica. Nakon toga, stanje trezorskog računa društva iznosi 110.834 vlastite dionice, odnosno 1,56 posto temeljnog kapitala“, priopćili su iz koprivničke kompanije.
Martina Dalić s radnicima Podravke / Foto: Danica.hr
Vrlo brzo smo doznali i kako je za rast cijene Podravkine dionice protekli tjedan dobrim dijelom zaslužan poznati investitor i analitičar Nenad Bakić. On se na poslovnoj mreži LinkedInu pohvalio kako je odlučio prodati dionice Tesle i kupiti – Podravku.
“Sad sam dodao svom portfelju Podravku, znam da je cijena već jako narasla, želim ju već duže kupiti, ali naprosto sam pregažen drugim stvarima, pa se nisam fokusirao. Smatram da je dionica svejedno vrlo jeftina s EV/EBITDA ispod 8. Prosječna cijena ulaska mi je danas 107,95 eura, što ćeš”, napisao je Bakić.
EV je zapravo vrijednost tvrtke, brojka koja označava tržišnu vrijednost cjelokupnog poslovanja kompanije. Pojednostavljeno, to je iznos koji bi neki potencijalni preuzimatelj morao izdvojiti kad bi preuzimao cijelu tvrtku. EV, dakle, ugrubo predstavlja tržišnu vrijednost ukupne poslovne imovine tvrtke.
U vrijednost kompanije (EV) ulaze tržišna kapitalizacija, manjinski interesi, vrijednost neto duga. Operativna dobit kompanije označava se pak pojmom EBITDA (dobit prije poreza, amortizacije i kamata).
Kad se EV podijeli s EBITDA, dobije se multiplikator usporediv sa sličnim kompanijama iz branše na sličnim tržištima (važni su i vanjski uvjeti poslovanja). Ako je, primjerice, omjer EV/EBITDA 10, to znači kako na svaki euro operativne dobiti dolazi 10 eura vrijednosti kompanije.
Podravkin ajvar u squeeze ambalaži / Foto: Podravka
Podravka je specifična po tome što je posljednjih godina značajno digla profitabilnost i marže te još značajnije smanjila ukupnu zaduženost. Osim toga, prehrana i farmacija danas su – nakon pandemije, inflacije i krvave ruske agresije na Ukrajinu – više nego ikad strateški državni interes.
Prosječni EV/EBITDA multiplikator proteklih godina u Podravkinu slučaju vrtio se oko 8 ili ispod te brojke, a prosječni multiplikator cijelog prehrambenog sektora istodobno je iznosio 15,5 puta.
Ledo je, primjerice, prodan američkom Nomad foodsu po multiplikatoru od 10 EV/EBITDA, dok su se istodobno srodne kompanije sa sličnim proizvodnim portfeljem (sladoled) u Europi i svijetu prodavale po multiplikatoru od 15x.
I jedna od analiza svjetski poznate kompanije PwC koju smo imali prilike čitati pokazala je kako su se proteklih godina kompanije iz prehrambenog sektora u Europi i svijetu preuzimale po EV/EBITDA multiplikatoru od 13 do čak 16 puta. Vrlo rijetko je taj omjer bio manji od 10.
Upravo to je vjerojatno glavni razlog da je Mesna industrija braća Pivac, primjerice, Podravkine dionice kupovala dok su bile tada velikih 600 kuna, a da ih Nenad Bakić ovaj tjedan kupuje i po cijeni od 110 eura. Jer ako se na stol stave baš sve brojke i analize, moguće je da je Podravkina dionica i dalje prilično potcijenjena i da ima potencijal ozbiljnog rasta.
Ovog trena, pri cijeni dionice od otprilike 117 eura, cijela Podravka tržišno vrijedi oko 833 milijuna eura, odnosno više od 6 milijardi kuna. Pri omjeru EV/EBITDA od 15 puta, Podravka bi, uz taj pretpostavljeni multiplikator, u preuzimanju vrijedila nevjerojatnih milijardu i pol eura.
NAPOMENA: autor teksta i s njim povezane osobe i poduzeća nemaju dionice Podravke i ovaj tekst ne može se shvatiti kao poziv na kupnju ili prodaju dionica
NEDAVNO OBJAVLJENO