Odabrana je tvrtka koja će izraditi projektno-tehničku dokumentaciju obnove dvorca Inkey u Rasinji kod Koprivnice.
Derutni dvorac u čiju će obnovu trebati uložiti milijune Koprivničko-križevačka županija lani u lipnju kupila je na javnoj dražbi od tvrtke u stečaju, a platila je iznos od 410.000 kuna.
Prema odluci župana Darka Korena, odabran je projektantski ured Capital ing iz Zagreba, kojeg je s partnerima osnovao Zlatko Tomčić, bivši predsjednik Sabora i HSS-a, stranke u kojoj je i župan donedavno bio.
No, zanimljivost te odluke je i u činjenici da je Capital ing imao cjenovno najvišu ponudu od ukupno šest ponuditelja: 686.000 kuna s pdv-om.
Arhitektura Kritovac iz Orebića ponudila je izradu projekata za 621.000 kuna, zagrebački Nugrad 600.000, Bilota inženjering iz Segeta Donjeg 597.000, Studio Nexar iz Ivanca 559.000 kuna, a zagrebački Code architect bio je najpovoljniji s ponudom od 417.000 kuna.
Kako je onda odabran Tomčićev Capital ing? Prema odluci župana Korena, upravo ta je tvrtka imala ekonomski najpovoljniju ponudu, i to zbog cijene i prijašnjeg iskustva projektanta koji je dosad sklopio 83 ugovora.
Najpovoljnija ponuda, ona Code architecta, odbijena je kao nevažeća jer tvrtka nije dostavila dokaz o podmirenim porezima i doprinosima. Svejedno, preostale četiri ponude bile su jeftinije od izabrane.
Ponuditelji na županovu odluku imaju pravo žalbe u roku od 15 dana. Je li se netko žalio Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave, zasad nije poznato.
Najkasnije do rujna iduće godine trebao bi biti dovršen projekt obnove i revitalizacije dvorca Inkey. Rok za dovršetak svih projekata i ishođenje građevinske dozvole za obnovu je, naime, devet mjeseci od datuma potpisivanja ugovora.
Dvorac Inkey u Rasinji sagrađen je u 19. stoljeću. Gradio ga je barun Ferdinand Inkey te ga dovršio 1885. godine. No, barunska obitelj Inkey napustila je Rasinju potkraj II. svjetskog rata.
Od 1959. do 1994. u većoj zgradi dvorca je bila osnovna škola, a u manjoj zgradi mjesni ured i zdravstvena stanica. Dvorac je prije 15-ak godina bila kupila virovska građevinska tvrtka Gratit koja je u međuvremenu završila u stečaju.
“Dvorac je u derutnom stanju upitne statičke stabilnosti i funkcionalne ispravnosti, urušenog krova, djelomično bez prozora, s urušenim dijelom poda prvog kata i srušenim dimnjakom”, navodi se u projektnom zadatku.
Dvorac je rješenjem Ministarstva kulture od svibnja 2007. proglašen kulturnim dobrom te je uvršten na listu zaštićenih kulturnih dobara RH.
“Obnovom dvorca želi se postići urbanističko, arhitektonsko i krajobrazno rješenje kojim će se prezentirati kulturna i prirodna baština kraja te obogatiti turističku ponudu Koprivničko-križevačke županije.
Dvorac će se prenamijeniti i podijeliti u dvije prevladavajuće cjeline: javni i gospodarski sadržaj”, piše u materijalima za natječaj.
NEDAVNO OBJAVLJENO