Tedeschi pozvao Plenkovića da se obračuna s ‘crnom i sivom Hrvatskom’

Objavljeno, 10. rujna 2024. Vijesti
# Foto: DANICA.HR / Emil Tedeschi na videozidu, Mirko Ervačić, Martina Dalić i Boštjan Napast
AUTOR
Robert Mihaljević

U Koprivnici je u utorak u organizaciji Večernjeg lista i Podravke održana panel rasprava “‘Hrana kao geopolitičko i strateško pitanje” u sklopu tradicionalne Večernjakove konferencije “Hrvatska kakvu trebamo”.

O strategiji prehrambene i poljoprivredne proizvodnje te izazovima s kojima se suočavaju Hrvatska i cijeli svijet govorili su čelnica Podravke Martina Dalić, predsjednik uprave Atlantica Emil Tedeschi, vlasnik Osatina grupe Mirko Ervačić te direktor Enna grupe Boštjan Napast.

U raspravi je sudjelovao i hrvatski premijer Andrej Plenković, i to u formi intervjua sa zamjenikom glavnog urednika Večernjeg lista Mislavom Šimatovićem. Na konferenciji bili su i potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Josip Dabro, glavni urednik Večernjaka Dražen Klarić, župan Darko Koren i gradonačelnik i saborski zastupnik Mišel Jakšić.

Govoreći o globalnim izazovima u proizvodnji hrane, predsjednica uprave Podravke Martina Dalić navela je primjer proizvodnje i prerade rajčice koju kompanija prvi put nabavlja isključivo s hrvatskih polja.

Domaća rajčica

“Naš projekt ostvario je izniman, izvrstan uspjeh. U novom pogonu u Varaždinu do danas smo preradili oko 22.000 tona rajčice, a do kraja berbe i sezone bit će prerađeno 27.000 tona. Nikad se u povijesti nije proizvelo toliko rajčice u Hrvatskoj.

Podravka ove godine prvi put neće uvoziti rajčicu kao sirovinu, već će u svim proizvodima koji se rade od tog povrća biti domaća rajčica. I ti proizvodi upravo ovih dana dolaze na police trgovina”, naglasila je Dalić i pohvalila suradnju s brojnim kooperantima.

Čelnik slavonske Osatina grupe Mirko Ervačić požalio se na sustav poticaja koji se i dalje isplaćuje po hektrima zemljišta, a ne količini proizvodnje po hektru, zamolivši premijera da nešto učini jer bi to bilo od velike pomoći cijeloj domaćoj poljoprivredi.

Direktor Vujnovčeve Enna grupe Boštjan Napast podsjetio je također na važnost malog seljaka i poljoprivrednog proizvođača kojem se mora posvetiti dužna pažnja u tom lancu.

Gazda Atlantic grupe Emil Tedeschi na konferenciju u Koprivnicu javio se videopozivom s obzirom da je trenutačno zbog poslovnih obveza u New Yorku. I on je imao važnu poruku za premijera koji ga je pozorno slušao.

Jeftini proizvodi

“Iznimno je važno da pravila vrijede za sve. Domoljublje nije busanje u prsa i zastava, domovina se voli plaćanjem poreza i igranjem po pravilima. Mi, na žalost, i dalje imamo dvije Hrvatske – onu koja radi po pravilima i onu crnu i sivu koja ne radi.

Naši resursi su jako ograničeni i važno je da imamo poštenu konukrenciju. Država mora biti odlučnija u obračunu s tom drugom Hrvatskom. Ne smije biti nedodirljivih”, upozorio je Tedeschi s videozida.

Vlasnik Atlantica pritom je posebno pohvalio Vladu na svemu što je učinila u spašavanju i restrukturiranju Fortenove, odnosno Agrokora.

“Danas mi sjajno surađujemo s Fortenovom i Konzumom, a Podravka preuzima njihov poljoprivredni biznis, što je također sjajna stvar. Prije 10-15 godina takva suradnja nije bila moguća”, ističe Tedeschi.

Mogle su se čuti i primjedbe panelista kako u Hrvatsku dolaze nekvalitetni i jeftini prehrambeni proizvodi iz zemalja koje ne moraju voditi računa o strogim regulama koje vladaju u Europskoj uniji. Tedeschi odgovara kako državna tijela mogu tome stati na kraj te ih pozvao da se u to aktivnije uključe.

Premijer Plenković na konferenciji se pohvalio uspjesima Vlade i investicijskom zamahu u cijeloj zemlji. Podsjetio je i kako je zbog gužve malo kasnio jer su u punom zamahu radovi na brzoj cesti prema Koprivnici, “što je važno za Korena i Jakšića“, pokazavši pritom rukom na župana i gradonačelnika.

Strani radnici

Istaknuo je i kako je Hrvatska prilikom ulaska u Europsku uniju 2013. godine bila na 62 posto razvijenosti EU. Danas je to neusporedivo bolje.

“Mi smo u naša dva mandata povećali hrvatski BDP za 30 milijardi eura. Bio je 47 milijardi eura 2016., a sada je 76. Po ovakvom gospodarstvom rastu koji imamo ove godine gotovo je sigurno da ćemo u prvoj godini mandata doći do 78 posto prosjeka Europske unije”, dodao je premijer.

“Tko god želi u Hrvatskoj raditi, praktički to može odmah. Situacija je takva da imamo oko 140.000 stranih radnika, to znači da naše tržište, je li to turizam, graditeljstvo, promet ili usluge, traži radnu snagu da bismo zadovoljili naše potrebe. Ta situacija je itekako povoljna”, kaže šef Vlade.

Zaključuje i kako će Hrvatska tražiti svoju šansu u ukupnoj reformi zajedničke poljoprivredne politike Europske unije, koja se radi u ciklusima. Među ostalim, i kad je riječ o pravednijem modelu isplate poljoprivrednih poticaja.


Tagovi: ANDREJ PLENKOVIC BOšTJAN NAPAST EMIL TEDESCHI HRANA KONFERENCIJA MARTINA DALIC MIRKO ERVAčIć PODRAVKA VECERNJI LIST

NEDAVNO OBJAVLJENO