Grad je u javnu raspravu uputio prijedlog akcijskog plana za poboljšanje kvalitete zraka u Koprivnici.
Koprivnica je proteklih godina dospjela u fokus javnosti nakon objave da udio lebdećih čestica u nekim danima, posebno zimi, prelazi dopuštene vrijednosti. Istraživanjem je utvrđeno kako su peći u kućanstvima glavni izvor lebdećih čestica na području grada s udjelom od 66 posto u ukupnim emisijama.
Drugo mjesto prema ukupnim emisijama na području Koprivnice zauzima industrija (oko 20 posto) gdje se čak 88 posto emisija odnosi na asfaltiranje prometnica, dok su emisije nastale uslijed izgaranja goriva u različitim granama industrije i graditeljstva minimalne.
„Na području Koprivnice nema većih izvora onečišćenja zraka, kao ni velikih nepokretnih izvora emisija u zrak koji bi svojom djelatnosti mogli narušiti postojeću kvalitetu zraka. Najznačajniji sektorski pritisci dolaze od kućnih ložišta na biomasu te prometa.
Jedan od glavnih razloga prizemnih koncentracija lebdećih čestica PM10 je što tijekom zime u kontinentalnom dijelu Hrvatske postoji snažan pritisak emisija iz sektora malih kućnih ložišta, među ostalim i zbog za to pogodnih meteoroloških uvjete.
Iznimka su povišene koncentracije u lipnju 2021. godine, do kojih je došlo kao posljedica prijenosa sitnih čestica pijeska i prašine iz Sahare“, ističe se u akcijskom planu.
Očekuje se kako će se emisije iz kućnih ložišta smanjivati u idućim godinama. EU je donijela i uredbu kojom se zahtijeva poseban ekološki dizajn uređaja za grijanje na kruto gorivo koja definira specifične zahtjeve prema proizvođačima za emisije onečišćujućih tvari kojima moraju udovoljiti te peći.
Osigurat će se i subvencije kako bi se stari uređaji za grijanje na drva niske učinkovitosti i visoke emisije čestica zamijenili novim ekološki dizajniranim uređajima koji koriste ogrjevno drvo ili pelete, a imaju niske emisije čestica.
Zamjenom konvencionalnih kamina, tradicionalnih peći i štednjaka ili niskoučinkovitih kotlova na drva onima eko-dizajna moguće je smanjiti emisije lebdećih čestica za čak 80 posto. Na primjeru Koprivnice ta mjera može biti ključna za smanjenje emisija lebdećih čestica i onečišćenja u zimskim mjesecima.
U akcijskom planu naglašava se da su i mjerenja kvalitete zraka u 2022. pokazala da je zrak na mjernoj postaji Koprivnica-1 bio prve kategorije kvalitete, odnosno nije bilo prekoračenja graničnih vrijednosti više od dopuštenih 35 dana (prekoračenje se dogodilo ukupno 22 dana).
„Na temelju usporedbe raspodjele koncentracija u te dvije godine (2021. i 2022.), kao i usporedbom s mjernim postajama na širem regionalnom području kroz duže vrijeme, jasno je da su prekoračene dopuštene vrijednosti više od 35 dana u 2021. kao posljedica iznimnog onečišćenja zraka u lipnju.
A za to je ustanovljeno da je izvor bio prekogranični prijenos saharskog pijeska i čestica prašine. Dakle, srednje dnevne koncentracije ostale bi unutar graničnih vrijednosti i spornom u lipnju 2021. da spomenutog događaja nije bilo“, ističu stručnjaci koji su radili analizu zraka u Koprivnici.
NEDAVNO OBJAVLJENO