Hoće li bazeni diljem Hrvatske najesen zatvoriti vrata zbog enormnih cijena energenata? Premda ovog časa nema nikakvih službenih informacija, to je izgledna opcija.
Tijekom prošle godine, primjerice, Bazeni Cerine u Koprivnici ostvarili su prihod u iznosu od 4,6 milijuna kuna, a ukupni rashodi dosegnuli su gotovo 6 milijuna kuna. Ostvaren je, dakle, gubitak u poslovanju u iznosu od 1,4 milijuna kuna.
Mogu li gradski bazeni nastaviti raditi i kad im cijena struje i plina skoči za najmanje četiri-pet puta? Nema šanse. Nema tog viška novca u gradskom sustavu koji može pokriti nastalu razliku u prihodima i rashodima. A od države se lokalne jedinice nemaju baš čemu nadati.
Da je situacija doista vrlo ozbiljna, čak dramatična, pokazuje i informacija da se među županijama pojavila ideja da škole uvedu online model nastave kako bi se uštedjelo na režijama. Ta je ideja, zasad, odbačena kao radikalna. No, ne bismo se usudili kladiti da se opet u jednom trenutku neće naći na stolu.
Slična je situacija i sa školskim sportskim dvoranama, pogotovo u terminima kad ih koriste rekreativci i brojni sportski klubovi i udruge. Teško je očekivati da će poslijepodne i navečer, nakon završetka nastave, i dalje trošiti struju i grijanje.
Ako smo zbog epidemije Covida imali „novo normalno“ s maskama, distancom, svakodnevnim testiranjima i dezinfekcijama, od jeseni bismo mogli imati „staro normalno“. Odnosno „povratak korijenima“ – grijanju na drva, večerama uz svijeće, spavanju u odjeći.
Možda zvuči malo pretjerano, ali nije daleko od istine. U svakom slučaju, u rujnu ćemo biti pametniji jer je Vlada najavila donošenje konkretnih mjera za pomoć kućanstvima i gospodarstvu.
NEDAVNO OBJAVLJENO