Fortenova grupa ove godine planira prodati tvrtke iz poljoprivrednog sektora: Belje, vukovarski Vupik i vinkovački PIK.
To je jedan od važnih uvjeta kojeg je američki investitor HPS stavio pred Fortenovu u dogovoru o reprogramu otplate obveznica teških 1,1 milijardu eura. Prema tom dealu o kojem će odlučivati vlasnici Fortenove, proces prodaje mora se pokrenuti najkasnije do kraja godine.
Za Fortenovinu poljoprivrednu diviziju, kako smo ranije pisali, zainteresirana su najmanje dva jaka domaća igrača: koprivnička prehrambena kompanija Podravka i osječko Žito Marka Pipunića. Što bi oni zapravo dobili kupnjom tih tvrki?
Fortenovina poljoprivreda lani je isporučila nikad bolje poslovne rezultate. Ukupni prihodi Belja, Vupika i PIK-a iznosili su oko 338 milijuna eura, zbrojena neto dobit bila je 20 milijuna eura, a zapošljavali su oko 2000 radnika.
Belje je, ako je suditi po podacima Financijske agencije, doista briljirao: 236 milijuna eura prihoda (rast od 14 posto) i čak 15 milijuna eura dobiti (377 posto više). Zapošljava oko 1300 ljudi (60-ak manje nego predlani), a prosječna neto plaća skočila je za 100 eura te iznosi 1005 eura.
Vukovarski Vupik imao je lani promet od 52,5 milijuna eura (rast od sedam posto) te neto dobit od 2,8 milijuna eura (47 posto više). Zaposlenih je bilo oko 350, što je manje za 20-ak nego godinu ranije, a prosječna neto plaća povećana je za čak 200 eura te je iznosila 1010 eura.
Najskromnije brojke imao je vinkovački PIK: prihodi su bili 49 milijuna eura (pad od 21 posto), ali zato je neto dobit – nakon godina gubitaka – iznosila 2,6 milijuna eura. PIK ima oko 360 radnika (20-ak manje), a prosječna je plaća bila 839 eura (20-ak eura više nego predlani).
Portelj Fortenovinog agrara mnogo je kompatibilniji sa Žitom, nego s koprivničkom tvrtkom. Podravka je, primjerice, odavno ugasila biznis mesa, klaonicu, kooperaciju s farmerima, primarnu proizvodnju. Žito ima brojne farme, jaku mesnu industriju, najveću proizvodnju jaja, tvornicu ulja, stočne hrane…
No, Belje zato ima i ono što bi Podravki jako dobro došlo: tvornice mliječnih i suhomesnatnih proizvoda, ali i uzgoj rajčice. S druge strane, PIK Vinkovci, osim žitarica i uljarica, uzgaja i grašak, luk, grah, kukuruz šećerac – sve ono što Podravki nasušno treba, a strateški želi kupovati samo domaće.
Vukovarski Vupik primarno proizvodi žitarice i uljarice, ali i povrće poput mrkve, graška, luka. No, sve te tvrtke imaju i brojne farme goveda i svinja, što je sukladnije misiji i portfelju Žita nego Podravke.
Za državu je pak Fortenovin agrar iznimno važan jer je u zakupu ogromnih poljoprivrednih površina u vlasništvu RH. Vladi, dakle, nije svejedno tko će se na koncu pojaviti kao kupac Belja, PIK-a i Vupika. S obzirom na jak slavonski politički lobi, dali bismo se kladiti na ime novoga vlasnika tog terceta.
NEDAVNO OBJAVLJENO