Prije 50 godina otkriveno je najveće plinsko polje u RH. Danas je na izdisaju

Objavljeno, 10. rujna 2024. Vijesti
# Foto: INA / Centralna plinska stanica Molve
AUTOR
Robert Mihaljević

Ove se godine obilježava 50 godina od otkrića plinskog polja Molve – najznačajnijeg energetskog potencijala Hrvatske.

Polje Molve slavi pola stoljeća uspješne proizvodnje ugljikovodika, prirodnog plina i plinskog kondenzata. U INA-i naglašavaju kako je ležište otkriveno 1974. godine i otad do danas proizvodnja je premašila 22 milijarde prostornih metara plina i dva milijuna tona kondenzata.

Ta količina plina danas bi na tržištu ugrubo u nabavi stajala blizu devet milijardi eura. No, to nije realna vrijednost podravskog plina jer se prodajna cijena značajno mijenjala kroz protekla desetljeća.

Štetne primjese

INA je općinama u Podravini isplaćivala izdašnu rentu, ali razvojni potencijali tog kraja ipak nisu iskorišteni. Osim ulaganja u infrastrukturu i potpore mještanima, uglavnom nije došlo do znatnijeg gospodarskog razvoja.

Tako je plinsko polje Molve postalo najvažniji izvor ugljikovodika na kopnu. Komercijalna proizvodnja počela je 1981. kroz centralnu plinsku stanicu Molve I, a ubrzo nakon toga su uslijedili CPS Molve II i CPS Molve III s naprednim tehnologijama za ekstrakciju štetnih primjesa iz plina.

CPS Molve / Foto: INA

“Kako bi osigurali kontinuiran i stabilan rad, izgradili smo kogeneracijsko postrojenje s četiri turboelektrična agregata za proizvodnju toplinske i električne energije iz gorivog plina”, ističu u INA-i.

U zlatno doba podravska plinska polja – Molve, Kalinovac i Stari Gradac – donosila su Hrvatskoj gotovo dvije milijarde kubika prirodnog plina godišnje, što je bilo čak 80 posto proizvodnje plina u Hrvatskoj.

Skok uvoza

Danas se iz plinskih polja u Podravini, prema neslužbenim podacima, dobiva manje od 300 milijuna kubika godišnje. Procjenjuje se kako će proizvodnja trajati još desetak godina uz značajan godišnji pad.

Inače, Hrvatska je u prvih sedam mjeseci ove godine na domaćim eksploatacijskim poljima proizvela 391 milijun prostornih metara prirodnog plina. To je pad od sedam posto u odnosu na isto razdoblje lani. Pad proizvodnje plina je kontinuiran već desetljećima, unatoč novim bušotinama i poljima.

Tako smo, primjerice, u prvih sedam mjeseci 2016. godine proizveli više od 1000 mlijuna prostornih metara prirodnog plina, a u isto vrijeme smo uvezli blizu 700 milijuna kubika.

Ove godine u sedam mjeseci iz uvoza je stiglo gotovo 1500 milijuna prostornih metara, što znači da nam je uvoz u proteklih osam godina udvostručen. Domaća proizvodnja u istom je razdoblju više nego prepolovljena.


Tagovi: 50 GODINA INA MOLVE PLIN PLINSKO POLJE

NEDAVNO OBJAVLJENO