Poznata hrvatska tvrtka ostavila je lani rast ukupnih prihoda od čak 25 posto te su iznosili oko 674 milijuna kuna.
Riječ je o osječkoj kompaniji Saponia koja je tijekom prošle godine imala 8 milijuna kuna neto dobiti iz redovnog poslovanja, što je čak 45 posto manje nego godinu ranije. Otkud takav nesrazmjer između velikog rasta prihoda i golemog pada dobiti?
Saponia je zapravo lani ostvarila pad prodaje vlastitih brendova, ali su joj ukupne prihode nabildali prihodi od prodaje trgovačke robe, odnosno tuđih, pincipalskih brendova, i to za čak 186 milijuna kuna.
“Početak distribucije uz objedinjenje prodaje i distribucije Saponije, Koestlina i Kandita dovelo je do rasta prihoda od prodaje u odnosu na usporedno razdoblje prethodne godine za 26,7 posto.
Udio brendova Saponije u prihodima od prodaje je 70 posto, principalskih brendova 28 posto, od toga se 19 posto odnosi na prodaju brendova Kandita, a 9 posto na prodaju brendova Koestlina. Vlastiti brendovi bilježe pad prodaje od 9,1 posto kao rezultat smanjenja potražnje za proizvodima za dezinfekciju u sektoru industrijske i institucionalne potrošnje za 38,4 posto”, tumače u osječkoj tvrtki.
Na marže i dobit utjecao je i rast operativnih troškova.
“Najveći udio u operativnim troškovima, kao i u odnosu na prihode od prodaje, ima proizvodni materijal. Uslijed povećanja prosječne cijene proizvodnje od 2,8 posto i manje proizvedenih količina od 2,8 posto, ostvaren je volumen troškova materijala na razini prethodne godine.
Značajan porast cijena energenata i troškova goriva, posebno u drugom dijelu 2021. godine, doveli su do rasta troškova energije za 15 posto“, ističu u Saponiji.
Prikazana normalizirana dobit za prošu godinu na koncu iznosi 37 milijuna kuna jer je u nju uračunat prihod od prodaje većinskog paketa dionica u zadarskoj Maraski, i to za 29 milijuna kuna. Bez toga, dakle, dobit je 8 milijuna.
Saponia ima 750 radnika čija su prosječne neto plaće prošle godine iznosile 5200 kuna mjesečno i bile su veće za 300 kuna u odnosu na prethodnu godinu. Rezultat je to novog kolektivnog ugovora koji je stupio na snagu u srpnju lani.
“Za 750 zaposlenika Saponije prosječna neto plaća po radniku raste za oko 12 posto,, a za dogovoren paket mjera dodatno će se godišnje uložiti više od 11 milijuna kuna”, kažu u Saponiji.
Kako je predlani prosječna neto plaća u Saponiji iznosila oko 4900 kuna, povećanje od 12 posto znači kako će radnici mjesečno primati oko 600 kuna više.
NEDAVNO OBJAVLJENO