Podravska tvrtka tužila Inu i Plinacro pa izgubila 285.000 eura

Objavljeno, 12. prosinca 2023. Vijesti
# Foto: NOVA NATURA / Sporan je ovaj koridor kroz voćnjak u Đurđevcu
AUTOR
Robert Mihaljević

Podravska tvrtka morat će Ini i Plinacru platiti čak 285.000 eura parničnih troškova jer nije uspjela dokazati da trpi golemu štetu zbog njihovih podzemnih cjevovoda.

Đurđevačka Nova natura u vlasništvu moćne slavonske Osatina grupe Mirka Ervačića tužila je Inu i Plinacro zbog svojeg voćnjaka u Đurđevcu koji se prostire na 85 hektara. Tvrdi kako trpi veliku štetu zbog postavljenih naftovoda, plinovoda i vodovoda na svojoj plantaži jabuka.

“Na svom poljoprivrednom zemljištu dužni smo ostaviti koridor-zaštitni pojas širine oko 17 metara, a na tom zemljištu 2017. godine ustrojen je nasad profitabilne sorte jabuka Gala Schnico.

Voćnjak jabuka Nove nature u Đurđevcu / Foto: NOVA NATURA

Koridor zahvaća površinu od 17.220 kvadratnih metara na kojoj nismo u mogućnosti ostvariti proizvodnju voća u sljedećih 25 godina, koliko je trajanje eksploatacije nasada jabuka”, tvrde u Novoj naturi.

To pak, prema njihovu izračunu, daje prihod od ukupno 14 milijuna kuna, odnosno gotovo 600.000 kuna godišnje. Osatina je nekretnine stekla preuzimanjem imovine tvrtke Natura agro u stečaju, a “za postojanje vodova saznali su tek nakon krčenja zapuštenih usjeva i šikare”.

Pravilnik iz 1985.

Sud je ovih dana odbio tužbu Nove nature te joj naložio da tuženicima pokrije parnične troškove: Ini 129.000 eura, a Pinacru 156.000 eura. Taj novac zaradit će odvjetnički uredi koji su zastupali dvije energetske tvrtke.

“U konkretnom slučaju radi se o obavljanju općekorisne djelatnosti jer se radi o postavljenim vodovima radi opskrbe u općem interesu. Zbog navedenog je Nova natura kao vlasnik zemljišta dužna trpjeti štetu koja se prema redovnom tijeku stvari može od takve djelatnosti očekivati”, ističe sutkinja u presudi.

Koridor kroz voćnjak / Foto: Nova natura

Sud se pritom poziva na pravilnik iz 1985. kojim je propisano da je “u pojasu širokom 5 m s jedne i s druge strane, računajući od osi cjevovoda, zabranjeno saditi biljke čije korijenje raste dublje od 1 m, odnosno za koje je potrebno obrađivati zemljište dublje od 0,5 m”.

Sutkinja zaključuje kako je posjed služnosti za Inu i Plinacro nastao “u razdoblju od 1969. do 1985., kad su podzemni vodovi ukopani, odnosno kad su dobili uporabne dozvole”. Presuda je nepravomoćna i Nova natura se na nju može žaliti.


Tagovi: đURđEVAC INA JABUKE NOVA NATURA ODSTETA OSATINA GRUPA PLINACRO VOCNJAK

NEDAVNO OBJAVLJENO