Farmaceutske kompanije Pliva i Zentiva u suradnji s Agencijom za lijekove uputili su pismo zdravstvenim radnicima o anafilaktičkim reakcijama koje mogu nastupiti mjesecima do godinama nakon početka primjene lijekova koji sadrže glatirameracetat.
Lijekovi koji sadrže glatirameracetat indicirani su u liječenju relapsnih oblika multiple skleroze. Plivin lijek s tom djelatnom tvari je Copaxone, a Zentivin lijek je Remurel.
“Anafilaktička reakcija neposredno nakon primjene lijeka koji sadrži glatirameracetat može se pojaviti mjesecima ili godinama nakon početka liječenja. U Europskoj uniji prijavljeni su slučajevi anafilaktičke rekacije sa smrtnim ishodom“, ističu u tim tvrtkama.
Agencija traži od liječnika da informiraju bolesnike i njegovatelje o znakovima i simptomima anafilaktičke reakcije uz napomenu da odmah potraže hitnu medicinsku pomoć ako dođe do anafilaktičke reakcije. U tom slučaju uzimanje lijekova treba prekinuti.
Najvažniji simptomi anafilaktične reakcije su svrbež i crvenilo kože, otežano disanje, kašalj, šmrcanje, otežano gutanje, mučnina, povraćanje, proljev, bolovi u trbuhu, tahikardija, pad tlaka, aritmija, slabost, zimica, proširene zjenice, anksioznost, poremećaj svijesti, nesvjestica i koma.
Anafilaktički šok je zapravo prevelika alergijska reakcija organizma, a među najčešćim uzrocima u farmaceutici je uzimanje antibiotika penicilina. Na 5000 pacijenata koji su uzimali penicilin zabilježena je jedna anafilaktička reakcija.
No, liječnici napominju kako manje od deset posto takvih anafilaktičkih reakcija zbog primjene penicilina završava smrću pacijenta.
NEDAVNO OBJAVLJENO