Ovo je 10 najvećih prehrambenih tvrtki u RH. Podravka više nije među prve dvije

Objavljeno, 31. svibnja 2022. Vijesti
# Foto: PODRAVKA / Ministrica poljoprivrede Marija Vučković i predsjednica uprave Podravke Martina Dalić
AUTOR
Robert Mihaljević

Varaždinska Vindija učvrstila je poziciju najveće prehrambene kompanije u Hrvatskoj s lanjskim prihodima od 3,22 milijarde kuna, što je 8,6 posto više nego godinu ranije.

No, Vindija je ostvarila vrlo skromnu dobit od samo 3,8 milijuna kuna prije oporezivanja. To je loša vijest za domaćeg prehrambenog diva jer pokazuje kontinuiran pad profitabilnosti pod pritiskom visokih cijena ulaznih sirovina, neefikasnosti i žestoke konkurencije.

Za razliku od Vindije, zagrebački Dukat koji je u rukama francuskog Lactalisa prošle godine imao je dobit prije oporezivanja u iznosu od 231 milijun kuna. I to uz osjetno niže poslovne prihode od varaždinske tvrtke, a iznosili su 2,13 milijardi kuna uz rast od čak 23,6 posto.

Pik ostvario pad

Koprivnička prehrambena kompanija Podravka d.d. (bez Belupa, Mirne i tvrtki u inozemstvu) više nije ni druga tvrtka po veličini iz branše, što je samo po sebi prilično razočaravajuća vijest. Podravka d.d. ostvarila je 2,29 milijardi kuna prihoda uz 256 milijuna kuna dobiti prije oporezivanja.

Na drugo se mjesto, naime, probilo osječko Žito u vlasništvu Marka Pipunića s lanjskim prihodima od 2,43 milijarde kuna (rast od 22 posto) i neto dobiti od 149 milijuna kuna. Žito raste na krilima viših cijena žitarica i mesa, ključnih proizvoda slavonske tvrtke.

Dukat je četvrta hrvatska prehrambena kompanija po prihodima, Pik Vrbovec peti, Mesna industrija Braća Pivac šesta, Belje sedmo, varaždinska Koka osma, PPK Karlovac deveti, a Zvijezda deseta. Sve nabrojene tvrtke su lani ostvarile rast prihoda, osim vrbovečkog Pika čija je prodaja pala za gotovo 2 posto.

Prehrambena industrija u 2021.

TvrtkaPrihodi, milijarde knRast/pad, %Dobit, mil. kn
VINDIJA3,22+8,623,8
ŽITO2,43+21,76149
PODRAVKA2,29+4,4256
DUKAT2,13+23,62231,4
PIK VRBOVEC1,83-1,6727,5
BRAĆA PIVAC1,71+9,5766,6
BELJE1,57+10,6129,7
KOKA1,39+8,678,6
PPK 1,34+2,9620,3
ZVIJEZDA1,1+28,1376,3
Izvor: Financijska agencija, svibanj 2022.


Tagovi: 2021 PODRAVKA PREHRAMBENE TVRTKE TOP 10 VINDIJA žITO

NEDAVNO OBJAVLJENO