Europska agencija (EMA) provodi ocjenu dostupnih podataka o primjeni monoklonskog antitijela VIR-7831 u liječenju bolesti Covid-19, priopćila je u petak Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode.
Ocjena će obuhvatiti podatke iz ispitivanja koje uspoređuje djelotvornost antitijela VIR-7831 naspram placeba kod bolesnika s blagim do umjerenim oblikom bolesti kod kojih je postojao visoki rizik od razvoja težeg oblika.
Preliminarni rezultati ispitivanja pokazuju da je VIR-7831 smanjio rizik od smrti ili hospitalizacije dulje od 24 sata za čak 85 posto u usporedbi s placebom, navodi Agencija za lijekove.
Povjerenstvo za humane lijekove pri EMA-i proučit će podatke o tome koliko dobro ovaj lijek sprječava broj hospitalizacija i smrti od bolesti Covid-19 kod bolesnika na izvanbolničkom liječenju kojima nije potrebna terapija kisikom.
Inače, VIR-7831 je monoklonsko antitijelo s aktivnošću protiv koronavirusa koji uzrokuje bolest Covid-19. Monoklonsko antitijelo je vrsta proteina koji je dizajniran za prepoznavanje i pričvršćivanje na određenu strukturu (antigen).
Dizajniran je za pričvršćivanje na protein šiljka koronavirusa kako bi onemogućio virusu ulazak u stanice organizma. Očekuje se da će lijek smanjiti potrebu za hospitalizacijom u bolesnika s Covidom.
Lijek su razvile američka imunološka kompanija Vir Biotechnology i britanski div GlaxoSmtihKline (GSK). Mnogi infektolozi u tom lijeku i postojećim cjepivima vide konačan alat za pobjedu potiv pandemije.
Neovisno tijelo za praćenje kliničkih ispitivanja dalo je preporuku za korištenje tih antitijela u liječenju Covida. Preporuka se temeljila na trećoj fazi kličnih ispitivanja na 583 pacijenta, od kojih je polovica dobila lijek, a polovica placebo (običnu fiziološku tekućinu).
Ispitivanje je pokazalo da antitijela VIR-7831 smanjuju broj hospitalizacija i smrti za čak 85 posto u odnosu na pacijente koji su primali samo placebo. Ispitivanje je i dalje u tijeku, navodi GSK, a pacijenti će se pratiti iduća 24 tjedna.
Na temelju tih rezultata, kompanije Vir i GSK podnijele su Europskoj i Američkoj agenciji zahtjev za odobrenje lijeka za hitnu upotrebu. Lijek se dobro odnosi i nema značajnijih nuspojava, navode.
Kako su nedavno priopćili Vir i GSK, nova studija čije su rezultate također objavili pokazuje kako su njihova antitijela učinkovita i protiv britanskog, južnoafričkog i brazilskog soja koronavirusa.
U svakom slučaju, to su vrlo ohrabrujuće vijesti u borbi protiv globalne pošasti. Ako EMA odobri hitnu primjenu lijeka, očekuje se da će se on primarno davati zaraženima koji su imunokompromitirani i spadaju u visokorizične skupine (onkološli bolesnici, dijabetičari, pretile osobe, srčani bolesnici).
NEDAVNO OBJAVLJENO