Do kraja godine Koprivničko-križevačka županija dobit će sigurnu kuću, tajno sklonište za žrtve obiteljskog nasilja. Nakon što županijske vlasti nisu riješile taj problem, učinit će to Vlada.
Najavila je to ministrica obitelji Vesna Bedeković nakon nedavnih sastanaka s predstavnicama udruga, ustanova i organizacija za žrtve obiteljskog nasilja.
Ministrica je obećala kako će se do kraja ove godine kao privremeno rješenje osnovati sigurne kuće u šest županija koje ih trenutačno nemaju. Pripremaju se i projekti za trajno rješenje tog problema koji bi se trebali financirati iz Europskog socijalnog fonda.
Prema posljednjem Vladinu popisu sigurnih kuća, bez takvih skloništa za žrtve obiteljskog nasilja trenutačno je, dakle, šest županija. Riječ je o Koprivničko-križevačkoj, Virovitičko-podravskoj, Krapinsko-zagorskoj, Požeško-slavonskoj, Dubrovačko-neretvanskoj i Ličko-senjskoj županiji.
U potonjoj, Ličko-senjskoj županiji, nema baš ničega što bi pomagalo žrtvama nasilja u obitelji, čak ni savjetovališta ili SOS telefona.
U Koprivničko-križevačkoj djeluje pak Udruga Hera u Križevcima koja ima savjetovalište i SOS telefon koji je za žrtve otvoren od 8 do 20 sati. U Požegi radi centar kao savjetovalište od 9 do 16 sati, a u Virovitici je otvoren telefon od 12 do 20 sati, ali samo radnim danom.
Krapinsko-zagorska županija također ima SOS telefon za žrtve koji radi tri dana radi u prijepodnevnoj, a dva dana u poslijepodnevnoj smjeni. Dubrovnik ima samo savjetovalište.
Ministarstvo u dogovoru sa županijskim vlastima trenutačno radi na izboru objekata koji će privremeno biti sigurna skloništa. Trajno rješenje trebalo bi se osigurati do kraja iduće godine uz potporu novca iz europskih fondova.
NEDAVNO OBJAVLJENO