Hrvatska je lani dotaknula dno u proizvodnji mlijeka: nikad u povijesti nismo proizveli manje.
Ono na što naš protal sustavno upozorava godinama, potvrdio je direktor Dukata Zoran Ković u velikom razgovoru za Globus.
“Hrvatska danas pokriva nešto više od 40 posto vlastitih potreba za mlijekom, a samodostatnost nam već 15-ak godina neprekidno pada. Lani su hrvatski farmeri proizveli 377 milijuna, a predlani 405 milijuna kilograma mlijeka.
Vjerujem da smo u prošloj godini dotakli najnižu razinu u proizvodnji mlijeka u Hrvatskoj te da je ispred nas vrijeme stabilizacije i oporavka sektora”, ističe Ković.
Na pitanje zašto je to tako, tumači kako je proizvodnja mlijeka kompleksna i pod utjecajem brojnih čimbenika: visokih troškova proizvodnje, niske efikasnosti i konkurentnosti u odnosu na EU farmere, rascjepkanosti poljoprivrednog zemljišta, kao i demografskih i klimatskih promjena.
Navodi i kako razlog tolikog pada nije u otkupnoj cijeni mlijeka.
“U Hrvatskoj devet od posljednjih deset godina imamo višu otkupnu cijenu mlijeka i od Slovenije, koja proizvodi 50 posto više mlijeka u odnosu na Hrvatsku te koja u posljednjih desetak godina također bilježi trend rasta.
Jednaka je situacija sa Slovačkom, Poljskom, Češkom i drugim članicama EU koje svojim viškovima mlijeka utječu na naš mljekarski sektor. Otkupna cijena važan je čimbenik, no zasigurno nije najvažniji. Upravo to ilustriraju primjeri susjednih zemalja”, ističe Ković.
Dukat je najveći otkupljivač mlijeka u Hrvatskoj i danas surađuje s 1150 proizvođača diljem zemlje. Više od 50 posto količina mlijeka koje otkupljuju dolaze iz dvije županije: Osječko-baranjske i Bjelovarsko-bilogorske.
Cijeli intervju s direktorom Dukata Zoranom Kovićem možete pročitati na ovome LINKU.
NEDAVNO OBJAVLJENO