Diljem Hrvatske grade se novi dječji vrtići europskim novcem putem Nacionalnog programa oporavka i otpornosti RH.
Plan je da do kraja 2026. godine sva vrtićka djeca od 3 godine starosti budu u dječjem vrtiću, odnosno da obuhvat bude najmanje 90 posto.
Hrvatska tako planira uz potporu EU i lokalnih sredina, općina i gradova, izgraditi objekte za još 22.500 mališana, a procjenjuje se kako će za to trebati i dodatnih oko 5700 odgojiteljica i odgojitelja.
No, Hrvatskoj kronično manjka odgojitelja, danas smo već u minusu od 5000 osoba te struke. Plan je Vlade da se učiteljima omogući prekvalifikacija u odgojitelje.
“U svakom slučaju, bolje i učitelji koji su iz nama srodne profesije, nego – bez imalo omalovažavanja – neki pedikeri, kuhari ili nešto tome slično”, rekla je odgojiteljica Margareta Šporčić reporterki Dnevnika Nove TV Sanji Vištici.
“Učiteljski fakulteti koji provode studije, a njih je sedam u Hrvatskoj, pripremaju te programe i najesen bi trebalo biti sve spremno”, objasnila je za Novu TV Iva Ivanković, državna tajnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.
“U zakonu stoji da, ako se na natječaj ne javi odgojitelj, tada se omogućuje da se učitelj, uz prekvalifikaciju, može javiti i zaposliti u sustavu ranog i predškolskog obrazovanja”, pojasnila je Ivanković.
Iz Sindikata obrazovanja, medija i kulture pak naglašavaju da bi država trebala preuzeti financiranje plaća zaposlenih u sustavu.
“Mi se nalazimo u situaciji da ako jedna mala općina želi isplatiti plaće i poštovati zakonske plaće radnika u vrtićima, može staviti ključ u bravu jer tih sredstava nema”, rezignirano će čelnica sindikata Božica Žilić za Novu TV.
NEDAVNO OBJAVLJENO