Ustavni sud Slovenije zabranio je kamere za nadzor brzine koje mogu prepoznati regsitracijske tablice i sad će se morati maknuti s prometnica. Suci su zaključili kako se njima povređuje pravo na privatnost i zaštitu osobnih podataka.
Za to vrijeme u Hrvatskoj na prometnicama traje postavljanje oko 130 kućišta u kojima će biti 60-ak policijskih kamera za nadzor. Na području Koprivničko-križevačke županije već ih je postavljeno deset.
U Hrvatskoj nitko ne postavlja pitanje ustavnosti postavljanja takvih kamera, niti se itko brine o mogućim povredama privatnosti sudionika u prometu. No, nije isključeno da, nakon slovenskog primjera, i tu netko uputi zahtjev za ocjenu ustavnosti takve odluke.
Sve je u Sloveniji pokrenuo pučki pravobranitelj koji je nakon žestokih reakcija javnosti odlučio zatražiti mišljenje od Ustavnog suda. Tamošnja policija već je nabavila i skupu opremu za snimanje registracija, ali čini se kako će je morati vratiti.
Kamere u Hrvatskoj sofisticirana su oprema koja omogućava snimanje svega što se događa istodobno na obje prometne trake, a podaci se odmah šalju MUP-ovu centralnom serveru. No, riječ je o prilično suspektnom načinu kontrole prekršaja.
Kamere, naime, snimaju vozača i sve putnike u vozilu (pa i djecu), a vozilo je privatni prostor koji se ne može kontrolirati bez naloga suda. Zato prilično čudi da je uvođenje takvih kamera u Hrvatskoj prošlo bez ikakve polemike.
CVETKOVEC / D2 – Varaždinska ulica kod kućnog broja 2 – prema Ludbregu
KOPRIVNICA / D2 – Varaždinska ulica kod kućnog broja 2
GLOGOVAC / D2 – Koprivnička ulica kod kućnog broja 8
NOVIGRAD PODRAVSKI / D2 – Koprivnička ulica kod kućnog broja 146
BUDANČEVICA / D2 – Ulica Vladimira Nazora kod kućnog broja 25
HAMPOVICA / D43 – Ulica Šimuna Pandura kodkućnog broja 80
SVETI IVAN ŽABNO / D28 – Ulica braće Radić, kod kućnog broja 32–34
KENĐELOVEC / D28 – kod kućnog broja 15
MAJUREC / D41 – kod kućnog broja 129
REKA / D41 – Ulica Stjepana Radića kod kućnog broja 28 E
NEDAVNO OBJAVLJENO