Proizvodnja plina u Podravini osjetno je pala proteklih godina, a taj trend bit će još izraženiji od iduće godine.
Samo od 2003. do 2013. godine, primjerice, zabilježen je trend pada proizvodnje prirodnog plina u Koprivničko-križevačkoj županiji za 20-ak posto.
Tijekom 2004. u Podravini, na najvećim hrvatskim plinskim poljima Molve, Kalinovac i Stari Gradac, proizvodilo se više od 50 posto domaćeg prirodnog plina. Prema neslužbenim procjenama, danas je taj udjel tek oko 25 posto.
Prema svim javno dostupnim podacima, od iduće godine slijedi kontinuiran i osjetan pad sve do 2030. godine. Najveća hrvatska plinska polja presušuju, postat ćemo još ovisniji o uvoznom plinu.
Prema Strategiji energetskog razvoja Hrvatske, procijenjeno je kako će se domaća proizvodnja nafte ove godine smanjiti na 600.000 tona, što je 35 posto manje nego prije 15-ak godina.
Predviđeno je, također, kako će se domaća proizvodnja plina smanjiti na 1,8 milijardi kubika ove godine u odnosu na 2,6 milijardi tijekom 2010. godine.
Na području Podravine ukupno je 15 eksploatacijskih polja, a tu je i novo polje na lokaciji Severovci na kojoj je INA lani proglasila komercijalno otkriće ležišta te je izrađen elaborat o rezervama.
Potencijali za eksploataciju naziru se i na poljima Jankovac, Ždala i Repaš, a što će na koncu biti od njih pokazat će istražni radovi i procjene rezervi koje će dati odgovor na pitanje isplati li se bušiti i vaditi plin iz tih dubina.
Usporedo sa značajnim padom crpljenja plina i nafte u Podravini, pada i iznos rudne rente koju općine, gradovi i županija dobivaju od INA-e.
Općina Molve kod Đurđevca, koju su zvali podravskim Kuvajtom jer je ležala na najvećem plinskom polju u Hrvatskoj, prije 15-godina dobivala je od rudne rente 16 milijuna kuna godišnje. Danas im INA uplaćuje 8,8 milijuna kuna.
Općina Kalinovac na istom području pak prije samo osam godina od rente je uprihodila oko 9 milijuna kuna. Iduće godine, prema prijedlogu proračuna, taj bi iznos mogao biti tek tri milijuna kuna.
NEDAVNO OBJAVLJENO