Mađarski tajkun blizak Viktoru Orbanu kupio je hrvatsku tvrtku Rabo iz Kneževih Vinograda, najvećeg domaćeg proizvođača jabuka.
Rabo je tako ušao u sastav velike grupacije Meszaros iza koje stoji Lorinc Meszaros, inače glavni sponzor i mecena NK Osijeka, ali i omiljeni Orbanov poduzetnik. To preuzimanje opet podgrijava ono o čemu se već godinama naveliko priča – Meszarosovu navodnu želju za preuzimanjem Fortenovina agrobiznisa.
Fortenova grupa, naime, ove godine planira prodati tvrtke iz poljoprivrednog sektora: Belje, vukovarski Vupik i vinkovački PIK. Na to ih tjera američki fond HPS investments u dealu o reprogramu otplate obveznica teških 1,1 milijardu eura. Proces prodaje mora se pokrenuti najkasnije do kraja godine.
Belje, Vupik i PIK Vinkovci sigurno će privući dovoljno pažnje potencijalnih lovaca, a danas su tu najmanje četiri vrlo ozbiljna takmaca. Dva su domaća, a dva inozemna. To su koprivnička Podravka, osječko Žito Marka Pipunića te Orbanovi milijarderi Meszaros i Sándor Csányi, prvi čovjek OTP banke.
Fortenovina poljoprivreda lani je ostvarila odlične poslovne brojke. Ukupni prihodi Belja, Vupika i PIK-a iznosili su 338 milijuna eura, zbrojena neto dobit bila je 20 milijuna eura, a zapošljavali su oko 2000 radnika.
Belje je pritom imalo 236 milijuna eura prihoda i čak 15 milijuna eura dobiti (377 posto više nego predlani). Zapošljava oko 1300 ljudi. Vukovarski Vupik imao je lani prihode od 52,5 milijuna eura i profit od 2,8 milijuna eura te 350 zaposlenih.
Vinkovački PIK ostvario je godišnji promet od 49 milijuna eura te neto dobit od 2,6 milijuna eura. PIK ima oko 360 radnika.
Belje ima moderne tvornice mliječnih i suhomesnatnih proizvoda, proizvodnju mlijeka u pogonima bivšeg Megglea, uzgoj rajčice. PIK Vinkovci, osim žitarica i uljarica, uzgaja grašak, luk, grah, kukuruz šećerac.
Vukovarski Vupik također primarno proizvodi žitarice i uljarice, ali i povrće poput mrkve, graška, luka. Sve te tvrtke imaju i brojne farme goveda i svinja.
Za Vladu RH je Fortenovin agrar iznimno važan jer je u zakupu ogromnih poljoprivrednih površina u vlasništvu države. Premijeru Andreju Plenkoviću, dakle, nije svejedno tko će se na koncu pojaviti kao kupac Belja, PIK-a i Vupika.
Ime Sándora Csányija pojavljivalo se u kontekstu preuzimanja baranjskog Belja i nakon što je ruski Sberbank radio na tome da svoj poslovni udjel u Fortenovi proda mađarskom fondu Indotek kojeg također kontroliraju Orbanu bliski ljudi.
Plenković i Vlada nakon toga učinili su sve da miniraju taj rusko-mađarski deal o Fortenovi, što im je na koncu i uspjelo. Sada je pak tu i Meszaros koji je, kako se neslužbeno priča u domaćim poslovnim krugovima, također bacio oko na te tvrtke.
No, hrvatsko-mađarski odnosi u posljednje vrijeme nisu baš bajni. S jedne strane INA i Fortenova, s druge Orbanova otvorena potpora Putinu i Rusiji kontra Ukrajine. Nema nikakve sumnje da će Vlada favorizirati domaće igrače, Podravku i Žito.
A tu je i hrvatski plinski kralj Pavao Vujnovac koji može pripomoći jer vlasnički kontrolira Fortenovu. Ipak, u cijeloj priči ima jedan veliki ali. Fortenova će, vrlo je izvjesno, svoj agrobiznis zbog deala s HPS-om morati prodavati na međunarodnom tenderu s jasnim i transparentnim pravilima koja će za sve biti ista.
Što, dakle, ako Mađari na tom tenderu ponude najviše novca i najbolje uvjete? Tko će unutar Fortenove donijeti odluku da se firme prodaju nekom s lošijom ponudom te se time izložiti potencijalnom kaznenom progonu?
Mnogo je tu pitanja na koja danas nema jasnog odgovora. Zato će proces prodaje Belja, PIK-a i Vupika sigurno biti uzbudljiviji od mnogih hollywoodskih trilera. Jer ulog je ogroman, za obje strane. Hrvatsku i mađarsku. A to nije samo poduzetnička, već i velika politička priča.
NEDAVNO OBJAVLJENO